Śmiało można powiedzieć, że większość z nas marzy o tym aby posiadać mieszkanie wyłącznie na własność. Niestety aktualna sytuacja tego nie ułatwia, a koszty związane z całym przedsięwzięciem są ogromne i niekiedy zmuszają do podjęcia ogromnego ryzyka finansowego. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na taki krok, szczególnie są to osoby młode, które chcą posiadać własna krok. Jednak nie zawsze chęci idą w parze z konkretną wiedzą, która w tym przypadku jest niezbędna i pozwoli nam przejść przez cały etap bez większych problemów. Na samym początku należy wspomnieć, że budowa trwa bardzo długo i trzeba być na to przygotowanym. Jednocześnie warto pamiętać, że to nie czas jest naszym najgorszym wrogiem. Dokładniej mówiąc chodzi tutaj przede wszystkim o ilość spraw oraz załatwień z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć. Ich liczba jest ogromna i tak naprawdę większość czasu będziemy musieli poświęcić na takie sprawy. Szczególnie z samego początku, zanim budowa się rozpocznie oraz po jej starcie będzie najwięcej aspektów prawnych.
Budowa domu – od czego zacząć?
Pierwszym i jednocześnie najważniejszym etapem będzie wybór docelowej lokalizacji i jej zakup. W momencie gdy to będzie zrealizowane można przejść do kolejnych kroków. Następnie przyjdzie się nam zmierzyć z planem budynku stworzonego przez architekta co będzie się wiązać z kolejnymi poważnymi kosztami. W międzyczasie można zacząć załatwiać pozwolenie na budowę czy możliwości dojazdu do samej działki. Oczywiście nie wolno zapominać o najważniejszym w tym momencie czyli wynajęciu osób, które zrealizują dla nas ten projekt. Kolejny krok związany będzie z rozpoczęciem prac budowlanych oraz ogrodzeniem działki. Pierwsza faza, czyli moment gdy budowa domu przebiega sprawnie i zajmuje stosunkowo niewiele czasu oraz nakładów finansowych nazywa się stanem zerowym. Kolejny stan, czyli stan surowy określany jest w momencie gdy obiekt jest postawiony, jednak nie posiada stolarki okiennej oraz drzwiowej. Jak łatwo można się domyślić, kolejnym etapem będzie stan surowy zamknięty czyli moment gdy obiekt będzie posiadał okna oraz drzwi, a w przypadku posiadania garażu bramę.
Zakończenie budowy
Gdy zostanie osiągnięty stan budynku jako surowy zamknięty można już pomału zacząć myśleć o zakończeniu całej budowy. Nie oznacza to jednak, że niezbędne będą kolejne nakłady finansowe związane z jego wykończeniem. Mowa tutaj przede wszystkim o instalacjach elektrycznych, ogrzewaniu, kanalizacji. Gdy ostatecznie wszystko będzie gotowe włącznie z stolarką, nadaniem kolorów ścianom można zgłosić się do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego aby dom został oficjalnie odebrany. Po tym można cieszyć się własnym mieszkaniem oraz perfekcyjnie przeprowadzoną inwestycją. Reasumując podjęta decyzje o budowie własnego domu jest świetnym pomysłem, który z perspektywy lat okaże się dobrym wyborem. Nie warto z tego rezygnować i jednocześnie rezygnować z bez wątpienia największego marzenia tylko podjąć się realizacji jego budowy.