Strona głównaITNajpopularniejsze dyski SSD w 2022 roku

Najpopularniejsze dyski SSD w 2022 roku

Nie każdy dysk jest dyskiem twardym. Jeśli chcemy być precyzyjni, to na miano to zasługuje tylko dysk HDD. Czym w takim wypadku jest dysk SSD? Jest to nośnik danych, który wykorzystuje pamięć flash. O ile w dyskach twardych wykorzystywany jest aluminiowy talerz, dyski SSD o wiele bardziej przypominają pendrive’y. Znajdujące się w środku kości pamięci oraz kontroler umożliwiają równomierny zapis danych, a sam dysk jest bardzo zaawansowany pod względem technologicznym. Wyposażenie dysków w pamięć flash nie jest przypadkowe, ponieważ dzięki niej dysk nie zeruje się po odłączeniu zasilania, a to umożliwia mu sprawne działanie.

Jakie są rodzaje dysków SSD?

Dyski SSD dzielą się na różne rodzaje w zależności od poszczególnych parametrów. Jednym z nich jest na przykład rodzaj pamięci. W tym wypadku dyski te dzielimy na Multi Layer Cell, Triple Layer Cell oraz Quad Layer Cell. W pierwszym wariancie wykorzystywane są komórki dwubitowe. Dyski te są tanie i trwałe, ale niestety często padają. Triple Layer Cell wykorzystuje komórki trzybitowe i są bardziej pojemne, ale też wolniejsze. Z kolei rodzaj dysków Quad Layer Cell to ich nowa generacja cechująca się największą pojemnością. Jeśli chodzi o złącza dyski dzielą się na SATA, M-2 oraz PCI-e. SATA to wariant najstarszy i najwolniejszy, a M-2 działa szybciej, ale wymaga też wspierającej ten standard płyty głównej. PCI-e wyróżnia się prędkością osiągającą nawet 16 gigabajtów na sekundę, ale wymaga zaawansowanego sprzętu.

Jakie dyski SSD cieszą się popularnością w 2022 roku?

GoodRam CX400 Gen.2 1TB kosztuje około 400 złotych, ale oferuje użytkownikom wiele zalet, takich jak niezawodna sprawność zwiekszająca sprawność domowych komputerów i laptopów i brak ruchomych elementów, co przekłada się na niższą awaryjność oraz cichą pracę. Dysk ten jest objęty trzyletną gwarancją i jest odporny na wstrząsy, co zapewnia mu jeszcze dłuższą żywotność. Kosztujący około 150 złotych dysk GoodRam CX400 Gen.2 512GB zapewni dobrą jakość mniej wymagającym użytkownikom komputerów, którzy będą mogli się cieszyć wyższą prędkością zapisu i odczytu danych, ochroną danych dzięki nowoczesnym technologiom czy też soldiną konstrukcją odporniejszą na uszkodzenia. Dysk Dysk Samsung 870 QVO 1TB 2,5″ ma pojemność 1 TB, złącze SATA III oraz maksymalną prędkość zapisu i odczytu oscylującą między 530 a 560 MB/s. Nie tylko przyśpiesza pracę komputera, ale też zapewnia sporo miejsca na dane i wygodne oprogramowanie do sprawnego zarządzania dyskiem. 

Dysk SSD – jaki wybrać?

Wybór dysku powinien być uzależniony nie tylko od budżetu, ale również od tego, na jakim sprzęcie będziemy z niego korzystać. Inne modele kupuje się do komputerów stacjonarnych i laptopów, a inne do Ultra Booków. Warto przemyśleć kwestię jego pojemności i prędkości, aby dostosować je do własnych potrzeb. Dysk SSD zajmuje mało miejsce, jest lekki i nie jest podatny na awarie, ponieważ nie ma ruchomych elementów. Sprawdza się więc doskonale w przypadku wszelkich urządzeń mobilnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane