Strona głównaCiekawostkiKraina Lodu i Ognia - ciekawostki o Islandii

Kraina Lodu i Ognia – ciekawostki o Islandii

Islandia to kraj wyspiarski, który zachwyca swoją urodą, ale i niesamowitą kulturą. To właśnie tutaj można zobaczyć imponujące wodospady, kratery, gejzery, pola magmowe, a przy odrobinie szczęścia, zorzę polarną przywodzącą na myśl ujęcia z filmów przyrodniczych. Co warto wiedzieć o tym kraju i dlaczego jego kultura jest tak urzekająca? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat Islandii.

Islandczycy wierzą w elfy

Trudno ocenić, czy w tym stwierdzeniu jest więcej przekory, czy prawdy, ale nie ulega wątpliwości, że elfy silnie zaznaczyły się w świadomości zbiorowej Islandczyków. Powstała nawet rządowa komisja, której celem jest dbanie o dobro małych elfów i która kilka lat temu zablokowała możliwość zbudowania drogi krajowej w danym miejscu, ponieważ rzekomo znajdowało się tam siedlisko elfów.

Nietuzinkowa kuchnia

Islandia jest dziś jednym z najbogatszych państw w Europie, ale nie zawsze tak było, a wówczas jedzono wszystko, co można było zdobyć na wyspie. Dziś pewne potrawy stanowią już tylko ciekawostki dla turystów, którzy mają odwagę ich skosztować. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przysmaków Islandii jest tak zwany hakarl, czyli sfermentowane mięso rekina, które śmierdzi tak bardzo, że odradza się jedzenia go w pomieszczeniach. Kolejnym kontrowersyjnym pomysłem jest svid, czyli połowa głowy barana, która po ugotowaniu jest serwowana na talerzu razem z okiem i językiem. Warto wspomnieć o festiwalach lodów, w których bazą było mleko z piersi karmiących obywatelek kraju, czy też o piwie wędzonym na baranich odchodach, które jakimś cudem zdobyło pierwsze miejsce w rankingu piw na całym świecie kilka lat temu.

Najpiękniejsze plaże

Większość osób podświadomie zakłada, że najpiękniejsze plaże muszą znajdować się w krajach śródziemnomorskich czy też na Karaibach. Tymczasem Islandia ma co najmniej dwie niezwykłe plaże, które robią wrażenie na turystach z całego świata. Pierwszą z nich jest Czarna Plaża w Vik, którą pokrywa czarny piach pochodzenia wulkanicznego i na której znajdują się imponujące skały. Druga z nich to Diamentowa Plaża, która znajduje się w pobliżu laguny lodowcowej. Pokryta jest czarnym piaskiem, a na całej jej długości znajdują się w różnej wielkości bryły lodu, które w promieniach słonecznych przypominają diamenty. 

Niezwykła dbałość o język

Islandczycy mogą poszczycić się bardzo długą historią i bogatą kulturą. Jak się okazuje, dzisiaj nawet dzieci na Islandii są w stanie czytać średniowieczne sagi, ponieważ język islandzki prawie w ogóle się nie zmienił od stuleci. Powołano nawet specjalną komisję, która zajmuje się wprowadzaniem neologizmów po islandzku zamiast przejmowania takich słów, jak „komputer”, z innych języków. 

Bardzo aktywna wyspa

Islandia znajduje się w miejscu, pod którym stykają się ze sobą płyty tektoniczne należące do Ameryki Północnej i Europy, a w związku z tym bardzo często dochodzi tutaj do trzęsień ziemi czy erupcji wulkanów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane