Strona głównaPolitykaHistoryczna wizyta prezydenta Ukrainy w USA

Historyczna wizyta prezydenta Ukrainy w USA

W środę, 21 grudnia 2022 roku, miejsce miało historyczne wydarzenie – prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA, Joe Bidenem. Przywódcy tych państw rozmawiali między innymi o wsparciu, jakie Amerykanie ofiarowali krajowi stawiającemu opór rosyjskiej inwazji. Spotkanie odbyło się w 300. dzień wojny na Ukrainie, była to pierwsza zagraniczna podróż Zełenskiego od jej początku.

Dla wspólnej sprawy

Jak komentują zagraniczne media, wybór Waszyngtonu nie był przypadkowy – to właśnie USA zapewniła największą pomoc militarną, polityczną i finansową. Oceniają je również jako spotkanie-sukces, prezydent Joe Biden zapewnił, że Ukraina i Zełenski nigdy nie będą sami. Podkreślono, iż stawianie oporu Rosji to wspólna sprawa, a nie pojedyncze starcie wschodnioeuropejskiego państwa z większym przeciwnikiem.

Spotkanie pełne symboli

Francuskie media podkreśliły, jak wielką rolę podczas tego spotkania miały znane już symbole – prezydent Ukrainy wystąpił w swoim charakterystycznym stroju khaki, podczas przemówienia, jakie wygłosił w Kongresie, wisiała ukraińska flaga, Joe Biden w prezencie otrzymał medal ukraińskiego żołnierza. Całość oprawy jasno wyrażała, iż Ukrainę i Stany Zjednoczone w obliczu rzeczywistości, jaką jest obecnie wojna, łączy braterstwo i jest ono naprawdę silne. 

Podobny występ w bluzie, którą miał na sobie Zełenski, kłóci się z dress codem, jaki na co dzień widać na korytarzach Kongresu, jednak nie ma wątpliwości, że będzie mu to wybaczone, gdyż właśnie w ten sposób prezydent Ukrainy pojawia się publicznie, dodając otuchy rodakom, dziękując za pomoc. To jego naturalny wizerunek, nienaturalne w jego przypadku zdaje się, gdyby wystąpił w garniturze i pod krawatem. 

Niczym Winston Churchill

Podróż Wołodymyra Zełenskiego porównywana jest do podróży, którą brytyjski premier Winston Churchill odbył w 1941 roku, gdyż łączy je ten sam wymiar. Ukraina jest bowiem zaangażowana w globalną walkę między demokracją a totalitaryzmem – tak określa to „The Times”. Dla prezydenta Ukrainy ważne było publiczne potwierdzenie, iż Zachód nie słabnie w okazywaniu politycznego wsparcia. To bardzo ważne dla Kijowa, by wciąż widzieć sojusznika w krajach, które już w lutym, krótko po wybuchu wojny, okazały swoje poparcie dla Ukrainy.

Ważne decyzje

Podczas spotkania Zełenskiego z prezydentem Bidenem zadecydowano, iż Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 1,85 miliarda dolarów, a w kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdą się przede wszystkim zestawy JDAM do przekonwertowania niekierowanych bomb lotniczych i bateria systemu obrony powietrznej Patriot. 

Powrót na Ukrainę

Wołodymyr Zełenski powrócił do swojej ojczyzny, o czym poinformował na kanale na Telegramie. Podczas drogi powrotnej, której trasa ze względu na duże ryzyko była bardzo oszczędnie komentowana, spotkał się z polskim prezydentem, Andrzejem Dudą. Miało to miejsce w Rzeszowie, a Duda został między innymi poinformowany o szczegółach spotkania w Waszyngtonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane