Strona głównaBudownictwoDlaczego solidny dach jest tak ważny w naszym domu?

Dlaczego solidny dach jest tak ważny w naszym domu?

Nie trzeba być wielkim znawcą budownictwa, żeby wiedzieć, że dach jest niewątpliwie jedną z najważniejszych cech dobrze skontruowanego domu. Z pewnością większość ma tego świadomość, ale jednak należy się zastanowić nad tym, czy wiemy dokładnie jakie ma funkcje. Postanowiliśmy ten temat dokładniej wyjaśnić, więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić was do przeczytania naszego tekstu.

Jakie rodzaje dachów najczęściej można spotkać?

To dość ciekawe pytanie, bo być może nie każdy z was wie, że jest wiele rodzajów zastosowanych dachów. Jedną z najczęściej stosowanych form są dachy dwuspadowe, które tworzą różne kąty nachylenia. Stosuje się go najczęściej w przypadku budowy domów jednorodzinnych i tym samym tworzą one tradycyjny kształt oraz wygląd. Usługi krycia dachów również są bardzo istotne, natomiast jeżeli chodzi o pozostałe rodzaje dachów, to można podkreślić znaczenie dachu czterospadowego, który jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Są to rozwiązania rodem z budowy domków szlacheckich jak dworki czy pałacyki, a konstrukcja składa się z trójkątów oraz trapezów. Nie można zapomnieć o płaskich dachach, które bardzo często są elementów budynków mieszkalnych czy gospodarczych. Mają one swoje plusy w postaci łatwego przemieszczania się po nich, ale można zastosować go jako taras.

Co jest celem każdego dachu?

Cel jest dość oczywisty i każdemu do głowy przyjdzie jedna myśl – ochrona domu. Dach ma w największym skrócie sprawić, że do naszego domu nie wpadną krople deszczu, śniegu, nie pojawią się porywy wiatru, ale też trzeba powiedzieć o właściwościach termicznych. Dach ma sprawiać, że nie będzie uciekać ciepło. Sama konstrukcja dachowa składa się z konstrukcji nośnej oraz pokrycia. Nie będziemy wam podpowiadać, który z rodzajów dachu należy zastosować w waszym domu, bo są to kwesti wizualne, architektoniczne, ale również i finansowe. Bardzo ważne jest też to, aby dach pasował nam do całości wystroju zaplanowanej przestrzeni, jednak gdy korzystamy z usług doświadczonych architektów, to na pewno ten aspekt będzie wzięty pod uwagę. Jeżeli czujemy, że nie mamy umiejętności, żeby dobrze wznieść dach naszego domu, to najlepiej będzie poprosić o pomoc zewnętrzną firmę, która zajmie się całym tym procesem.

Czym przykryć dach?

To jest bardzo ciekawe pytanie. Na przestrzeni lat trendy się mocno zmieniały, pojawiały się nowe materiały, które wykazywały lepsze właściwości izolacyjne. Najczęściej stosowaną opcją jest krycie dachów dachówką. Jest jej wiele rodzajów, ponieważ są dachówki ceramiczne, które mogą wytrzymać nawet 150 lat, a ich sporym plusem jest to, że są naturalne. Niemniej jednak ich cena jest duża, a wymiana jednego komponentu może sprawić, że trzeba będzie wymienić inne. Równie często stosowaną opcją jest blachodachówka, która wygląda bardzo efektownie, jednak jak mówi sama nazwa, są stworzone z blachy. Jej główną wadą jest kiepska akustyka, która sprawia, że słychać wszelkie opady deszczu czy porywiste wiatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane