W ostatnich latach rośnie popularność Gruzji wśród turystów, którzy odkrywają w niej nie tylko niesamowitą przyrodę, ale również unikatową kulturę, w której przenikają się naleciałości europejskie i orientalne. Nie da się ukryć, że jest to kraj kontrastów, w którym nawet po wielu wycieczkach zawsze pozostaje wiele do odkrycia. Co warto wiedzieć o Gruzji? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
Światowa stolica wina
Gruzja może poszczycić się tym, że jest państwem, w którym tradycja produkowania wina jest najdłuższa. Na tych ziemiach wino robiono już osiem tysięcy lat temu, a dziś wielu Gruzinów, niezależnie od statusu społecznego, zajmuje się produkowaniem własnego wina. Ci bogatsi robią je na własny użytek, a biedniejsi w ten sposób dorabiają. Wystarczy zapytać Gruzina o miejsce, w którym można dostać dobre wino, aby usłyszeć, że można od niego kupić domowe wino czy też, że jego sąsiad lub członek rodziny ma na sprzedaż ten trunek. Gruzini są z tej części swojej tradycji tak dumni, że witają winem turystów. Na lotnisku w Kutaisi każdy przybywający do Gruzji turysta, który skończył osiemnaście lat, otrzymuje w prezencie małą buteleczkę wina z etykietą, na której widnieje gruzińskie powitanie.
Toasty gruzińskie
Gruzini słyną ze wznosznia toastów, które zazwyczaj są bardzo kwieciste, długie i uroczyste. Ciekawe są jednak osoby, za które wznoszą toasty. Pierwszymi z nich są turyści, których obywatele Gruzji mają okazję akurat u siebie gościć. Co ciekawe, na stojąco wznosi się toasty za Lecha Kaczyńskiego, który zresztą ma w Gruzji kilka ulic i placów swojego imienia. Cała historia z uwielbieniem dla Lecha Kaczyńskiego zaczęła się kilkanaście lat temu, kiedy Rosja dokonała inwazji na Gruzję, a pierwszym politykiem, który stanął w obronie suwerenności Gruzji, był właśnie Lech Kaczyński. Starsze pokolenie Gruzinów lubi też wznosić toasty za Józefa Stalina, który jest najsłynniejszym Gruzinem w historii, chociaż jego śmiercionośna kariera polityczna zapewniła mu też status zbrodniarza komunistycznego.
Parlament poza stolicą
Stolicą Gruzji jest Tbilisi, ale parlament kraju znajduje się w Kutaisi. Władzom chodziło o to, aby wszystkie części Gruzji czuły się równie istotne. Kutaisi jest też miastem, które bardzo często stanowi bazę wypadową dla turystów odwiedzających Gruzję, ponieważ to właśnie tutaj lądują samoloty tanich linii lotniczych. Warto tutaj zobaczyć nietypową bryłę parlamentu, a także starą część miasta. Z kolei niedaleko znajduje się słynna Jaskinia Prometeusza, która zwiedzana jest pieszo i łódkami z przewodnikiem.
Znakomita kuchnia
Kuchnia gruzińska stała się w Europie popularna wcześniej niż wycieczki do Gruzji. Do najsłynniejszych przysmaków należą chaczapuri, czyli ciasto zapiekane z serem, a przede wszystkim chinkali, czyli gotowane sakiewki z ciasta, w których znajduje się farsz mięsa lub sera i bulion. Z kolei jedną z najsłynniejszych przypraw w Gruzji są liście kolendry dodawane do wielu potraw w ogromnych ilościach.